Vláda rozhodla, že koupí šestatřicet špičkových nadzvukových letadel. Cenové nabídky prodávajících firem se pohybují kolem šedesáti miliard korun, které si bude muset tato země někde půjčit. Zemanův kabinet po prodejci požaduje stopadesátiprocentní offset. Tedy smluvní závazek, že podnik, od kterého letadla koupíme, zajistí minimálně stomiliardové investice zahraničních firem v České republice. Armáda navíc už začala nakupovat podzvuková letadla z Aera Vodochody, které přijdou daňové poplatníky minimálně na třicet miliard korun. Do značné míry se tedy rozhoduje o budoucnu českého průmyslu. Jde o tak vysokou sumu, že v budoucnosti nebude možné říci: Sorry, zmýlili jsme se, škrtněme to. Rozhodnutí Zemanovy vlády totiž budou splácet ještě pravnuci dnešních ministrů.

Tři migy nestačí

Vstupem do NATO jsme se zavázali ke společné obraně našich spojenců. I pro laika je pochopitelné, že tři pětadvacet let staré migy, které jsme Alianci nabídli do společných vzdušných jednotek, příliš velkým přínosem k obraně nejsou. A už vůbec se nedají použít pro vojenské zásahy, jaké aliance provedla například v Bosně nebo Kosovu. „Někdo může říct, že nové stíhačky nepotřebujeme. Podle stejného pohledu pak ale nepotřebujeme skoro celou armádu,“ říká náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Podle něj jde o víc než o techniku. „Jedná se o suverenitu státu a naši odpovědnost vůči Alianci,“ dodává. Nicméně cena letadel představuje například kompletní pětiletý rozpočet…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2780

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte