Už za necelý půlrok proběhnou v Polsku prezidentské volby. Pro kampaň, která jim předchází, je zatím příznačná jedna věc: téměř nikdo v těchto volbách nekandiduje proto, aby vyhrál. Plyne to hlavně z šancí jednotlivých kandidátů, jaké vykazují průzkumy. Ty už mnoho měsíců připisují Aleksandru Kwasniewskému zcela drtivou převahu nad ostatními kandidáty. A přece - kdyby se volby uskutečnily už dnes, úřadující prezident by je zcela jistě nevyhrál. Proč?

Pravice bez favorita

Aleksander Kwasniewski zatím stále ještě oficiálně neoznámil svou kandidaturu, pouze naznačuje, že má v úmyslu ucházet se o své znovuzvolení. Jistě tak ale učiní - s podporou Svazu demokratické levice, malé, ale v levicových médiích vlivné Unie práce a řady společenských organizací, jejichž kořeny sahají daleko před rok 1989. Současný prezident bude také moci počítat s podporou části voličů vládní Unie svobody, jejíž vedení nebylo s to se shodnout na kandidátovi na nejvyšší úřad ve státě. Nakonec padlo rozhodnutí neúčastnit se voleb vůbec. Od situace v Unii svobody se moc neliší stav v druhém vládním uskupení - ve Volební akci Solidarita (AWS). Ani ta není už měsíce schopna shodnout se na společném kandidátovi. Navíc všichni, kdo počítali s tím, že pokud Marian Krzaklewski - šéf odborového svazu Solidarita a „kmotr“ Akce - přistoupí na vlastní kandidaturu, vyřeší to veškeré spory a zastaví se vnitřní štěpení, došli hořkého zklamání. Krzaklewski sice po dlouhém váhání oznámil, že…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte