Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Slabý král, dobrý král

Už za necelý půlrok proběhnou v Polsku prezidentské volby. Pro kampaň, která jim předchází, je zatím příznačná jedna věc: téměř nikdo v těchto volbách nekandiduje proto, aby vyhrál. Plyne to hlavně z šancí jednotlivých kandidátů, jaké vykazují průzkumy. Ty už mnoho měsíců připisují Aleksandru Kwasniewskému zcela drtivou převahu nad ostatními kandidáty. A přece - kdyby se volby uskutečnily už dnes, úřadující prezident by je zcela jistě nevyhrál. Proč?

Pravice bez favorita

Aleksander Kwasniewski zatím stále ještě oficiálně neoznámil svou kandidaturu, pouze naznačuje, že má v úmyslu ucházet se o své znovuzvolení. Jistě tak ale učiní - s podporou Svazu demokratické levice, malé, ale v levicových médiích vlivné Unie práce a řady společenských organizací, jejichž kořeny sahají daleko před rok 1989. Současný prezident bude také moci počítat s podporou části voličů vládní Unie svobody, jejíž vedení nebylo s to se shodnout na kandidátovi na nejvyšší úřad ve státě. Nakonec padlo rozhodnutí neúčastnit se voleb vůbec. Od situace v Unii svobody se moc neliší stav v druhém vládním uskupení - ve Volební akci Solidarita (AWS). Ani ta není už měsíce schopna shodnout se na společném kandidátovi. Navíc všichni, kdo počítali s tím, že pokud Marian Krzaklewski - šéf odborového svazu Solidarita a „kmotr“ Akce - přistoupí na vlastní kandidaturu, vyřeší to veškeré spory a zastaví se vnitřní štěpení, došli hořkého zklamání. Krzaklewski sice po dlouhém váhání oznámil, že…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.