Na první pohled se zdá, že by to šlo přehlédnout. V čase vyhlazovacích válek, etnických masakrů, mezinárodního terorismu či střelby dětí do dětí přece nemůže hrozba smrti pro pár těžkých zločinců vzbudit žádný zájem. Ale opak je pravdou: celosvětová kampaň proti trestu smrti neslábne, nýbrž nabírá na síle. Dnes už se popravuje pouze v devadesáti zemích světa a mezi nimi najdeme jen tři velké demokracie - Japonsko, Indii a Spojené státy americké. A v USA se nyní cosi stalo. Letos koncem ledna podepsal illinoiský guvernér George Ryan moratorium na vykonávání trestu smrti ve svém státě. Illinois se tak stal prvním členem Unie, jehož zákony sice povolují nejvyšší trest, ale ten se v praxi neprovádí. Je snad tato událost znamením, že Amerika dozrává k rozhodnutí následovat ostatní vyspělé demokracie západního světa a trest smrti zakázat? Ne tak zhurta.

Smrtící IQ

Ke schválení moratoria na trest smrti nevedl guvernéra Ryana odpor k popravám. George Ryan je v politických kruzích považován za umírněného republikána, a co se nejvyššího trestu týče, patří mezi přesvědčené stoupence jeho oprávněnosti a efektu. K moratoriu jej vedla řada justičních omylů illinoiského soudního systému. Illinois znovuzavedl trest smrti v roce 1977 a od té doby k němu zde bylo odsouzeno 285 lidí. Více než polovina rozsudků však byla odvolacím soudem změněna na jiné tresty a třináct odsouzenců čekajících dlouhá léta v cele smrti bylo po prošetření zproštěno viny a propuštěno.…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte