Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Žaloba v pravou chvíli

Už od února drží nakladatel František Chládek (58) v šachu naši třetí největší banku. Coby drobný akcionář napadl žalobou usnesení valné hromady Investiční a Poštovní banky, a tím zkomplikoval už tak dost složitou a delikátní hru o její další osud. Dokud soud o jeho návrhu nerozhodne, IPB nemůže zvýšit základní jmění, jak to po ní žádá Česká národní banka i vláda. „Rozzlobilo mě, s jakou arogancí na valné hromadě zamítli žádost o vyplacení dividend,“ tvrdí Chládek. „Už jako akcionář fondů IPB jsem přišel o dost peněz. A když jsem viděl, jak lehce lze usnesení valné hromady napadnout… Ode mě to není msta, ale řekněme, že jsem to udělal z principu.“

Nebrat si servítky

O potřebě nalít do banky nové peníze - například zvýšením základního jmění - se začalo mluvit v lednu, kdy na veřejnost pronikla některá zjištění kontrolorů z ČNB (viz Respekt č. 6/2000). Centrální banka se tehdy pozastavila především nad způsobem, jakým si IPB poradila se svými rizikovými úvěry. Formálně se jich zbavila ze svého účetnictví, takže už na ně nevytváří rezervy. Provedla to tak, že loni prodala pohledávky ve výši téměř 13 miliard korun svým dceřiným firmám CZ Credit Real a Arta Real (dodnes nezapsaným v obchodním rejstříku) a další balík akcií a rizikových úvěrů rovnou za 40 miliard převedla na zámořskou firmu Quatermaine. Vtip je v tom, že všem třem dala na tento odkup půjčku, za niž všechny tři ručí právě…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.