Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Mělkost hlubinného čtiva

Z konceptů, jimiž střední Evropa obdařila svět, se na americkém kontinentu asi nejúspěšněji ujaly hamburger a psychoanalýza. Univerzitní profesor medicíny Irvin D. Yalom, který údajně patří k nejvýznamnějším současným psychoterapeutům v USA, vyhledává témata pro svá románová divertimenta v druhé oblasti, jejich stavba však lecčíms připomíná to první - plněné žemle. Dvě Yalomovy beletristické knihy, které loni a letos vydalo nakladatelství Portál, obsahují hladce semletý fáš z rozličných dušezpytných spekulací, který je sevřen osvědčenou osnovou bestselleru a nabízen v úhledném balíčku. Děj každé z nich se odehrává v jiné zemi a v jiných časech, jde však jen o vnější kulisy, do nichž jsou vsazeny příběhy rozvíjené v podstatě obdobně. Zdrojem téměř detektivního napětí je propátrávání duševních hlubin poutavě vykolejených pacientů, jež je prokládáno popularizačními lekcemi z teorie i praxe oboru.

Katastrofa nanečisto

V knize Když Nietzsche plakal se Yalom vrací k samým kořenům hlubinné psychologie. Děj se odehrává ve Vídni roku 1882 a autor do románové fikce uvádí skutečné osobnosti. Krásná, sebevědomá a mladičká Lou Salomé požádá Josefa Breuera, významného vídeňského lékaře, aby se pokusil vyléčit jejího přítele Friedricha Nietzscheho ze zoufalství a sebevražedných sklonů. Barvitě přitom líčí citovou rozervanost chorého génia, který nesmí vytušit, že jde o léčbu jeho duše, ale pouze o zmírnění mučivých migrén. Nový pacient je krajně uzavřený,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.