0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika1. 5. 20005 minut

Razantní můžete být, jak chcete,

Vzájemné hádky a obviňování v Komisi pro cenné papíry (viz Respekt č. 52/99) v březnu skončily odvoláním jejího předsedy Jana Müllera a rezignací komisařky Jany Pospíšilové. Na návrh vlády prezident jmenoval šéfem jednoho ze tří zbylých komisařů Františka Jakuba (29). Dosavadní kariéra nového předsedy byla přímočará: hned po absolvování VŠE nastoupil v roce 1993 na ministerstvo financí a v tamním dozoru nad kapitálovým trhem pracoval do dubna 1998, kdy vznikla Komise pro cenné papíry.

Musím mít důkazy

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Váš předchůdce Jan Müller před svým odvoláním naznačoval, že narazil na vážné finanční zločiny, ale že pro boj s nimi neměl politickou podporu. Tušíte, co měl na mysli?

Ne. Komise musí být při svém rozhodování v jednotlivých případech absolutně nezávislá na exekutivní moci státu. Pro komisi je důležitá celková politická podpora její existence a činnosti. Ale co měl Jan Müller konkrétně na mysli, to skutečně nevím.

Jaký je dnes největší případ finanční kriminality, kterým se zabýváte?

V tuto chvíli je nejdůležitější, že jsme zpětně prověřili všechna trestní oznámení, která kdy dozor nad kapitálovým trhem podával. Zjišťovali jsme, jak jsou daleko a kolika se policie vůbec zabývala. Minulý týden jsme dostali výsledek této inventury a teď se rozhodneme, u kterých případů budeme žádat další šetření. Pokud se týká současných případů, asi…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc