Proces s Liborem Novákem provází pozoruhodný fakt. Občanská demokratická strana obdržela například v letech 1995–97 skoro sto milionů korun na sponzorských darech. Nikdo z politických reprezentantů či byrokratického kádru ODS, svědčících před soudem, si ale nepamatuje, jak se většina peněz do pokladny dostala, kdo je daroval a za co byly utraceny. Tato kolektivní ztráta paměti je veřejností a v médiích všeobecně vnímána jako důkaz, že s financemi ODS je něco v nepořádku. Ti, kteří zatím vypovídali - ať už to byl Macek, Koukal, Kondr, Krčmářová, Otto nebo Novák - mlčeli ze všech sil a neváhali ze sebe veřejně udělat idioty s velmi krátkou pamětí.

Nevím, nepamatuji se

Během prvního týdne jednání zeje soudní síň prázdnotou. V sále pro sto dvacet diváků sedí pravidelně pouze patnáctka novinářů. Voliči si tak nechali ujít špičkové představení. Politici defilují v ohrádce pro svědky a jejich obvyklá povýšená arogance je ta tam. Před položenými otázkami nelze utéci za dveře auta či kanceláře, není možné říct soudci: „Vám neodpovím, protože jste žumpa.“ A na svědecké lavici je těžké i lhát, neboť to smrdí kriminálem. Reprezentanti ODS si proto raději nic nepamatují. Například z jindy suverénního místopředsedy strany Miroslava Macka se stává malý zakřiknutý kluk, který se kličkami snaží zbavit odpovědnosti. "Novák se domluvil s podnikateli, kteří měli zájem o privatizaci Třineckých železáren, mezi nimiž byl i Šrejber, že by nebylo dobré, aby byli uváděni…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte