„Musíme vzít na vědomí, že koalice levého středu utrpěla v regionálních volbách těžkou porážku. Není to naší povinností, ale považujeme za politicky korektní rezignovat.“ Těmito slovy reagoval italský premiér Massimo D'Alema na drtivou porážku, kterou utrpěla koalice levého středu při regionálních volbách, jež se konaly 16. dubna. Opozice vedená televizním magnátem Silviem Berlusconim zvítězila v 8 oblastech proti 7, které získala vládní většina. Politické rozměry debaklu jsou ale mnohem větší.

Sever pro opozici

Berlusconimu se nakonec podařilo přesvědčit lídra Ligy severu Umberta Bossiho, že je třeba zakopat válečnou sekeru a sjednotit síly, neboť pouze tak bude možné porazit levici. Liga, zeslabená několika volebními porážkami, souhlasila. Výsledek se dostavil: od 16. dubna jsou všechny severoitalské oblasti, tedy nejbohatší a nejlidnatější část země, v rukou pravice. Opozice navíc dobyla oblast Latium s hlavním městem Římem a další dva regiony na jihu země. „Levice je v zemi v menšině, a proto je třeba vypsat nové volby a nečekat do jara příštího roku, kdy se měly původně konat,“ žádá Berlusconi i jeho spojenci. Je ironií osudu, že porážka levého středu přichází v době, kdy dozrávají první plody jeho čtyřleté práce. I Standard and Poor's připouští „že italské finance jsou konečně pod kontrolou a hospodářský výhled je nejlepší za posledních 15 let“. "Myslím, že jsme odvedli dobrou práci, ale je vidět, že jsme nezachytili hluboké změny, jimiž…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte