Před volbami by tomu věřil málokdo: ČSSD rozběhla prodej státního majetku, který se objemem rovná nejméně jedné vlně kuponové privatizace. Po úspěšné privatizaci České spořitelny a ČSOB slibuje do konce roku prodat i Komerční banku. Do konce dubna má být rozhodnuto o ČEZ, Transgasu a regionálních distributorech elektřiny a plynu, do konce května o ceně za zbylý státní podíl v Škodě Auto a začala debata o Unipetrolu. Kvůli co nejvyššímu výnosu z prodeje 51 % akcií Telecomu vláda dokonce (s pomocí ODS) de facto prodloužila jeho monopol do roku 2003. „Jde samozřejmě o to, aby z toho vypadlo co nejvíce peněz,“ připouští náměstek ministra financí Jan Mládek, zodpovědný za privatizaci. „Proto také jasně odmítáme doporučení OECD, abychom část akcií prodali se slevou obyvatelstvu, jako to při privatizaci Telecomu udělaly mnohé země. O lidový kapitalismus se tradičně snaží pravicové vlády - podívejte se na Margaret Thatcherovou nebo kuponovku. My tuto hru nehrajeme. Zapojení obyvatelstva by znamenalo snížení příjmů.“

Prodat už dnes

Premiér nedávno odhadl výnos z vaší privatizace na 500 miliard korun. To byly jeho výpočty, nebo vašeho úřadu?

Nevím. Myslím, že bychom i této cifry mohli dosáhnout, pokud vyprodáme úplně všechno včetně České pošty, letišť a Českých drah. Hodnota železnic s jejich mimořádně lukrativními pozemky je podle některých odhadů 250 miliard. Ale nejsem si jist, zda bychom pro to našli politickou podporu.

Miloš Zeman ovšem…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte