Přes dva týdny zůstávají muži ze severočeského dolu Kohinoor pod zemí, aby bojovali za budoucnost. Již podruhé během čtyř měsíců stávkují za své požadavky a opět s nemalým úspěchem. Není jisté, zda se akce vyplatí jim samotným. Při první stávce získali vládní dotaci 600 milionů korun, při druhé prosazují prodej svému známému podnikateli. Dosud není jisté, zda bývalý důlní technik, osobně sympatický Ladislav Pleticha skutečně Kohinoor koupí. A i když koupí, možná stejně nic nezachrání a horníci o práci v dole přijdou. Je pochopitelné, že stávky se prodraží daňovým poplatníkům, tím spíše, že další dotace na likvidaci ztrátového dolu nelze vyloučit. Jasný zisk má ale už dnes celá společnost: dozvěděla se o sobě něco, co se jinak málokdo odváží říct.

Na dlažbě

Selský rozum musí hodnotit akci v dole Kohinoor jako naprosto absurdní divadlo. Muži ve věku kolem třiceti a čtyřiceti let se zavřou tři sta metrů pod zemí, protože mají strach, že přijdou o práci. Když jsou zdraví a silní, proč raději nezačnou pracovat jinde? Ministři za nimi jezdí a chlácholí je stovkami milionů. Hlavním výsledkem bude, že horníci se státní podporou dál budou dobývat uhlí, které nikdo nepotřebuje. Žijeme ale ve „vyspělé průmyslové společnosti“, kde selský rozum vždy neplatí. Přijít o práci ve velkém průmyslovém podniku, ocitnout se „na dlažbě“ mezi stovkami podobných lidí, je skutečně nepříjemná zkušenost - především pro člověka, který je vyučen v náhle nepotřebném oboru a…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte