První duben je na české politické scéně už léta pravidelně očekáván s nemalým napětím: odevzdává se finanční přiznání politických stran. V minulých letech museli partajní šéfové po tomto úkonu často odpovídat na otázky typu: Vážně nám chcete namluvit, že vám několik milionů věnoval dvanáct let mrtvý Maďar nebo mauricijský doktor, který o Česku v životě nic neslyšel? Letošní první duben sice proběhl v klidnějším duchu, ani tentokrát se však finanční striptýz neobejde bez několika otázek.

Bácsův duch

V letošních přiznáních politických stran není - až na jednu výjimku, o níž bude ještě řeč - žádné zjevně podezřelé jméno. Kde by se také vzalo, když celkový součet darů, kterými letos parlamentní strany obdařili sponzoři - 10 milionů korun - je pětkrát nižší než historicky nejvyšší přiznaný účet, kterým se před třemi lety pochlubila ODA: skoro 53 milionů. Jenže tato zlatá éra 1995–96 znamenala pro tuzemskou politickou scénu současně doslova zemětřesení, s jehož důsledky se země potýká dodnes.Právě před čtyřmi lety, pár týdnů před parlamentními volbami 1996, se totiž majetková přiznání stran změnila v jeden velký apríl. ODS tehdy zcela vážně uvedla, že jí po 3,75 milionu poslali jistý „Lájos Bács z Budapešti“ a „Dr. Rádžív Sinha z Mauricia“. Stačil týden, aby noviny zjistily, že jediný budapešťský Lájos Bács je už léta po smrti a mauricijský doktor o nějakém Česku - a tím méně o ODS - nic netuší. V listopadu 1997 se nakonec pod tlakem médií přiznal k…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte