Vláda by měla v nejbližších dnech rozhodnout, zda naše dvousetčlenná jednotka setrvá v Kosovu, nebo zda bude její účast v mezinárodních mírových jednotkách KFOR zrušena. Ještě počátkem roku se podle slov českých politiků zdálo, že je vymalováno. Jednotka je drahá, v Kosovu klid, a tak v létě její angažmá ukončíme. Vzhledem k bouřlivému vývoji na Balkáně ale náčelník generálního štábu Jiří Šedivý přišel minulý týden s novou verzí: „Pravděpodobně zůstaneme minimálně do konce roku.“ Nadřízení politici jej ale vzápětí zpražili. „Pan generál předbíhá událostem,“ nechal se slyšet mluvčí ministra obrany Milan Řepka. "Vláda o našem pobytu v Kosovu zatím nerozhodla."Zdá se tedy, že poté, co většina zdejších politických elit loni nedokázala podpořit útoky Aliance na Jugoslávii a co jsme ve snaze ušetřit poslali do mírových jednotek v Kosovu nedůstojný počet vojáků, přichází nové číslo: v době, kdy dramatická situace nutí spojence zvýšit počty svých vojáků v Kosovu, česká vláda naopak dává najevo, že by naši misi nejraději ukončila.

Eurocorps

Kosovský konflikt loni otevřel otázku evropské bezpečnosti a schopnosti Evropanů zajistit mír na svém kontinentu. Američané se snaží svou účast v ryze evropských konfliktech omezit. Je to patrné například z toho, že zatímco v Bosně tvoří jejich vojáci padesát procent mírových sil, v Kosovu už jenom šestinu. Podle vrchního velitele aliančních vojsk v Evropě Wesleyho Clarka vyžadují američtí zákonodárci stále přesnější…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte