Sotva lze rozhodnout, zda Škvorecký ovlivnil české myšlení víc svou vlastní beletrií, nebo jako editor, překladatel a vykladač americké literatury. První oddíl čtrnáctého svazku jeho Sebraných spisů Podivný pán z Providence a jiné eseje v podtextu vypovídá o předsudcích, zaslepenosti a podezíravosti tehdejších dozorců nad kulturou, s nimiž se utkával, když americké autory prosazoval do edičních plánů státních nakladatelství, píše tu tedy nejen „o nich“, o Američanech, ale i „o nás“ (s názvem O nich - o nás vyšla tato část s výjimkou titulní eseje už roku 1968).

Zatímco pohled v první polovině svazku směřuje z českých zemí za oceán, třetí oddíl Na brigádě, v němž Škvorecký z kanadského exilu komentuje literární výkony oficiálních autorů doby normalizace, nabízí opačnou perspektivu. Průsečíkem obou „zaoceánských“ pohledů je kratičký druhý oddíl s jediným drobným textem o Karlu Poláčkovi, jakési lyrické povzdechnutí nad osudem velkého spisovatele, který psal jazykem malého národa, a nedosáhl proto zasloužené světovosti.

Pohled tam

Nejstarší eseje v knize pocházejí z roku 1956, kdy se u nás po Chruščovových odhaleních Stalinových zločinů poměry nakrátko trochu zmírnily. Jako prvního představuje Škvorecký čtenářům Ernesta Hemingwaye, jenž se mu zřejmě stal nanejvýš respektovanou literární autoritou, neboť se jeho soudů často dovolává i v následujících esejích o jiných autorech. V druhé polovině padesátých let se Hemingway jevil americké kritice…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte