Člověk, který nenávidí svého souseda, je bezpochyby podivín a hůř se mu žije. Také celý národ, například Češi, může propadnout této nemoci, která se cizím slovem nazývá xenofobie. Nezáleží na tom, zda se cizinců obáváme více či méně než ostatní národy - nadprůměrní jsme ostatně i v rámci východní Evropy. Důležitější je, že xenofobní jsme včetně našich elit a že se na tom od listopadu 1989 skoro nic nezměnilo.Poválečný vývoj západní Evropy dokazuje, že nemoc xenofobie se dá léčit a že nejjednodušší je odstranit všechny zdroje nákazy. Jedním z nebezpečných bacilonosičů byly ve všech zemích dějepisné učebnice státní školy. Nutit příštím generacím s naprosto vážnou tváří a byrokratickou tupostí nenávistné mýty našich otců je přece chybou, kterou sotva lze odpustit. My se jí ovšem dopouštíme dnes a denně.

Učitelky vyprávějí o Mnichově

Příkladem všech příkladů je mýtus o mnichovské zradě. Co se tehdy stalo? „Hitler pohrozil, že německá armáda vpadne do ČSR. Lidé se chtěli bránit. Místo obrany proti Hitlerovi se ale stalo něco jiného. 29. září 1938 se v Mnichově sešel Hitler se zástupci Itálie, Anglie a Francie. Dohodl s nimi odstoupení Sudet od naší republiky. Anglie a Francie zradily naši republiku.“ Tolik se dočtou ve vlastivědě od nakladatelství Alter, vydané roku 1996, žáci páté třídy a o čtyři roky později si to ještě doplní. "Stalo se neuvěřitelné. Československo, tato nevelká země v samém srdci Evropy, celý rok odolávala náporu německé…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte