Tradičním papírovým a analogovým médiím pomalu zvoní hrana. Počítačové dokumenty, CD disky, digitální fotoaparáty, DVD video a další nabízejí oproti svým předchůdcům zásadní výhody - zpracování, kopírování a skladování bez ztráty kvality, snadný a levný přenos a distribuci po internetu. Ty samé vlastnosti ale vzbuzují velké obavy z růstu pirátského kopírování nahrávek chráněných autorskými právy. Nízká kvalita kopií byla zatím přirozenou bariérou proti kopírování. Dnes je situace jiná a vyžaduje hledání skutečného řešení. Najít kompromis mezi zájmy autorů a konzumentů je však těžké, zvlášť když se do věci zapletou obchodní zájmy velkých korporací.

Na vratkých nohách

Komprimovaný formát audio souborů - takzvaný MP3 formát - minulý rok způsobil malou revoluci v hudebním průmyslu. Tříminutová písnička v CD kvalitě zabere v MP3 formátu dva až tři megabyty - takových souborů se na disk moderního počítače vejdou stovky - a z internetu ji i přes modem stáhnete za pár minut. MP3 soubory lze pouštět přímo na počítači nebo na různých přenosných MP3 přehrávačích. Na internetu se vyrojily programy na přehrávání MP3 souborů, komerční archivy hudby ve formátu MP3, ale i množství pirátských serverů. Stejně snadné, jako nahrát si MP3 soubor z internetu, je totiž i převést písničky z CD disku do MP3 a odeslat. Snadné, ale ilegální. Napster, systém vyhledávání a výměny MP3 souborů, se během pár měsíců zařadil mezi největší žrouty kapacity internetových linek,…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte