Madeleine Albrightová se hodlá stát českou prezidentkou, oznámil americký týdeník Time. Václav Havel jí to před osmnácti měsíci nabídl a americká ministryně nabídku neodmítla. První propagační cestu nastoupí již tento týden, kdy chce v Hodoníně oslavit 150. výročí narození T. G. Masaryka. To byla jistě nejlepší zpráva minulého týdne, protože lepší českou rodačku na prezidentské místo sotva někdo vymyslí.

Emigrace jako výhoda

Přestože po zprávě následovaly ovšem opatrné či odmítavé reakce zdejších politiků a svůj údajný zájem dementovala i Albrightová, není třeba ztrácet naději. Důvody, proč by se Madeleine Albrightová neměla stát prezidentkou, totiž za mnoho nestojí. Někteří politici řekli, že Češi nemají rádi emigranty, které už jednou ze své země vyhnali. Petra Buzková zase upozornila, že lepším kandidátem by byla osoba, která „v tomhle prostředí vyrůstala a dobře ho zná“. Komunista Filip by českou rodačku nechtěl, protože brání milevskému ZVVZ prodávat vzduchotechniku do Íránu. A podle senátora a odboráře Falbra by každá nabídka Albrightové byla „odporným projevem servility k velkému bratrovi“, jakou on sám nezažil ani „v období totality“. Jinými slovy, brání nám pouze podezíravý vztah k emigrantům, primitivní odpor k Západu a traumatické vzpomínky na ruskou okupaci. Nesrovnatelně vyšší hodnotu mají důvody, proč by se současná americká ministryně českou prezidentkou v roce 2003 stát naopak měla. Nejvíc ze všech politiků se zasloužila o naše…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte