Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Za prvé jsou to peníze

Když se v roce 1895 ptali stoupenci amerického senátora Marka Hanny, jaké faktory považuje za nejdůležitější pro úspěch v politice, odpověděl jim: „V politice jsou nejdůležitější dvě věci. Za prvé jsou to peníze. A co je to druhé, to už jsem zapomněl.“ I se špatnou pamětí však Hanna dosáhl vynikajících úspěchů. Jako volební manažer šéfoval vítězné prezidentské kampani Williama McKinleyho v roce 1896. O více než sto let později se základní pravidla příliš nezměnila. Stále existuje přímá závislost mezi množstvím peněz investovaných do volební kampaně a jejím výsledkem. A chronickým problémem zůstává právě financování. Současná prezidentská kampaň v USA se však z tohoto hlediska může zapsat do historie.

McCain to vystihl

John McCain nebyl považován za dost silného kandidáta na post nejvyšší. Kolbiště se připravovalo pro Ala Gorea, korunního prince clintonovského establishmentu Demokratické strany, a George W. Bushe, ambiciózního syna jednoho z předchozích prezidentů a úspěšného texaského guvernéra, jenž sypal do své kampaně obrovské množství peněz od sponzorů. McCainovi však brilantně vyšla jeho partyzánská strategie, když se postavil do role reformátora politického systému, který má tendenci upřednostňovat politické zájmy kapitálu. Zatímco u demokratů Gore s přehledem válcuje Bradleyho, mezi dvěma republikány vzplál krvavý předvolební boj, jaký nikdo nečekal. Jedním z klíčových témat McCainovy kampaně je jasná teze: je třeba zabránit kupčení s…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.