Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Obraz člověka

Bez ohledu na skutečnou, nebo jen vnucovanou „krizi“ současné České televize je jedna věc zcela nepochybná. Je jí úroveň dokumentárních filmů, které obecně svou kvalitou přesahují vše ostatní, co se v televizi vyprodukuje. Jako by v ní dokumenty tvořily alternativní linii, nezávislou na tom, jaké tlaky a mraky se nad Kavčími horami stahují. Otázkou přitom je, zda lze při nynějších antikulturních tendencích (při zpochybňování programu ČT 2) tuto svobodu tvorby uhájit, zda se nezačne „šetřit“ právě na tomto snadno napadnutelném místě - až třeba někdo vlivný zase prohlásí, že se na to stejně nikdo nedívá. Ale zatím je naštěstí na co se „dívat“. Nezaslouženě bez větší recenzentské pozornosti před čtrnácti dny prošel televizí hodinový film režiséra Josefa Císařovského Neznámý č. 44. Na jednom fascinujícím životním osudu Císařovský rekonstruoval příběh, který je v pravém slova smyslu alegorickým příběhem 20. století. V rovině vyprávění se ve filmu jedná o kauzu, která léta zaměstnávala komunistickou Státní bezpečnost a jež je i dosud zahalena tajemstvím: roku 1955 byl na slovensko-polských hranicích zadržen hluchoněmý muž neznámého původu, neznámé národnosti, podávající o sobě nejisté nebo fiktivní údaje. Jisté bylo jen to, že jde o muže pozoruhodně inteligentního, nebývalých schopností a vědomostí a že významné indicie ukazují na původ do Polska. Celý jeho následující život (tento údajný Karel Novák zemřel na Kladně roku 1982) byl provázen soustavnou státně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.