Ve snaze uniknout možné roztržce se spojenci a hrozbě miliardových sankcí sepsala vláda zákon zakazující českým firmám podílet se na jaderném programu pro Írán. A minulý týden parlament vyhlásil stav legislativní nouze, aby normu schválil včas. Poslanecký tým komunistů ovšem neplánovaně program vetoval, takže jednání se přesunulo na toto úterý.

Pro pár dolarů navíc

Spolupráci na dostavbě íránské jaderné elektrárny Bušéhr už odmítlo devatenáct států včetně Čínské lidové republiky a Ukrajiny. Žádná z vlád totiž nechtěla kvůli pár miliardám riskovat mezinárodní izolaci. Jediný, komu pověst spolutvůrce íránské atomové bomby nedělá problém, je Rusko. A taky česká firma ZVVZ, která pod ruským krytím slíbila vybavit Bušéhr vzduchotechnikou. Déle než rok se táhnoucí protesty proti milevskému kšeftu nakonec vládu donutily minulý týden k činu: kabinet poslal do sněmovny návrh zákona, který českým firmám jakoukoli spolupráci na dostavbě Bušéhru jednoduše zakazuje. Aby mohli poslanci normu schválit co nejdřív, vyhlásil předseda sněmovny minulé úterý stav legislativní nouze. Ještě před zasedáním pléna měli zákon o Bušéhru prodiskutovat členové zahraničního výboru sněmovny. Vzhledem k důležitosti tématu přišla na výborovou schůzku i plejáda vládních činitelů. „Jakoukoli participaci na výstavbě této jaderné elektrárny odmítly postupně všechny státy. Vláda proto rozhodla přidat se k těmto zemím a hledala, jakými prostředky toho docílit,“ zahájil jednání…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2111

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte