Deset milionů korun stál českého daňového poplatníka souhlas ústecké radnice se stržením zdi kolem romského ghetta v Matiční ulici. Čtvrt roku poté je proto namístě podívat se, jak se za našich deset milionů česko-romské soužití v Ústí nad Labem změnilo.

Kdo si hraje, nezlobí

Je pošmourné ústecké dopoledne a Jan Černý (25) tak jako každý den v posledním půl roce míří k panelákům v Matiční. Ve spolupráci se Společností Člověk v tísni se snaží místním lidem pomoci z nejhoršího. „Připravujeme zatím programy pro děti a dospělým pomáháme při jednání s úřady. Chceme je hlavně motivovat, aby svou situaci začali řešit sami,“ říká, když odemyká oprýskané dveře jednoho z místních bytů. Uprostřed malé místnosti plné dětských obrázků jsou dva stolky se židlemi, u zdi stojí police s knížkami, v rohu počítač. „Tady si kreslíme, zpíváme, čteme pohádky, děláme úkoly,“ vysvětluje Jan Černý. „V budoucnosti by tu mohla být i přípravka před první třídou.“ Děti ale mohou přijít jen tehdy, když byly ten den ve škole. Pak jde Honza navštívit místní domovnici Gizelu Lackovou, ženu, která se díky přirozené autoritě stala mluvčím Romů z Matiční. Kdysi ji sem „dočasně“ vystěhovali z domu určeného k demolici a Honzu zajímá, jak je to s její žádostí o nový byt. „Nemám peníze na kauci,“ říká Gizela. „Já vím, že se snažíte, ale všechno jde příliš pomalu, už jsem tu šest let a nemůžu se odtud dostat,“ dodává netrpělivě. Honza to chápe. "Za většinou problémů tady je bída a…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte