Rámeček

Doc. PhDr. JOSEF FORBELSKÝ se narodil 19. 12. 1930 ve Skřivanech u Hradce Králové. Po studiích španělštiny a češtiny na FF UK vyučoval na střední ekonomické škole, později na Institutu překladatelství a tlumočnictví. V letech 1975–1989 působil na katedře neslovanských jazyků Vysoké školy ekonomické. Překládal klasickou i moderní španělskou literaturu, např. Lope de Vegu, Graciána, Gongóru y Argote (s Josefem Hiršalem), Juanu Inéz de la Cruz (s Ivanem Slavíkem), Valle-Inclána, Gómeze de la Serna, Ortegu y Gasset, Borgese, Garcíu Márqueze a další). Už v dobách samizdatu spolupracoval s revuí Střední Evropa. Od roku 1989 přednáší moderní španělskou literaturu v Ústavu románských studií FF UK, kde roku 1991 získal docenturu. Publikuje v revuích Střední Evropa a Prostor. Loni vydal v nakladatelství Karolinum knihu Španělská literatura 20. století.

Celý život se zabýváte kulturními dějinami a literaturou španělsky hovořících zemí. Odkud tak hluboký zájem?

Prvním podnětem byla španělská občanská válka. Sledoval jsem ji jako chlapec a pamatuji si fotografie z Národní politiky, odebíral ji pan řídící a půjčoval ji mému dědečkovi. A měl jsem spolužáky, dvojčata, jejichž strýc odešel do Španělska bojovat jako nadšený komunista. Tehdy běžel v kinech italský film Alcazar stranící Frankovi a oni nás upozorňovali, že to je obráceně, že dobří nejsou kadeti, ale ti, které film líčil jako bandity.

Vnímal jste už tehdy, že se český…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte