Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Shakespeare, nebo telefonní seznam

Není to tak dávno, kdy se na filozofických fakultách našich univerzit (i když nikoli na katedrách anglistiky) kladla studentům záludná otázka: Je v americké literatuře možný socialistický realismus? Zaskočeným posluchačům bylo po chvíli trapného ticha sděleno, že jakpak by ne - podívejte se kupříkladu na Hrozny hněvu Johna Steinbecka, kde autor nejen kritizuje vykořisťovatelskou kapitalistickou společnost, ale též poukazuje na cesty k nápravě, zejména na organizovaný třídní boj. Názornější příklad marxisticky chápané literatury v české minulosti snad ani najít nelze a nechuť k zideologizovaným přístupům k slovesnému umění je ve světle středoevropských dějin zcela zřejmý. Ne tak ve Spojených státech amerických.

Dějiny psali vítězovéPostmoderní literárněkritická teorie s sebou přinesla nejen smrt kantovské estetiky a ideje krásna, ale i nivelizaci žánrů a odbourávání nároků na formální aspekty daného díla. Takže na stejné úrovni stojí jak vrcholná řecká tragédie, tak žalářový záznam neznámého čínského imigranta z minulého století. A protože po staletí byly potlačovány hlasy nejrůznějších menšin (vždyť Michel Foucault kdysi prohlásil, že moc funguje prostřednictvím psaného projevu, a tudíž jak oficiální historii, tak respektovanou beletrii psali vítězové), je jím nyní v americké demokracii nutno poskytnout patřičný prostor. Což je mimochodem ústřední motto celého systému „politické korektnosti“.Na první poslech nezní takové teze špatně: dát…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte