Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Obraz svobody a teroru

V evropských metropolích létají molotovy i kameny, planou lidské pochodně. Ambasády Řecka, Keni, Spojených států či Izraele jsou v obležení. Tato mela se spustila poté, co vůdce Kurdské strany pracujících (PKK) Abdullah Öcalan minulé pondělí skončil svou pětiměsíční anabázi v Turecku, kam ho unesli agenti turecké bezpečnosti při jeho cestě z řecké ambasády v Nairobi na letiště. A lidé před televizními obrazovkami se při pohledu na demonstranty ptají: Jsou to extremisté, teroristé, nebo bojovníci za svobodu svého národa?

Nežádoucí v Turecku i v USA

Odpověď není jednoduchá. Stačí nahlédnout do izraelského tisku, který se problému věnoval nebývalou měrou. Není divu. Právě ochranka izraelského konzulátu v Berlíně zastřelila tři Kurdy z davu, který přes policejní kordon pronikl na výsostné území zastupitelství. „Vítězství nad terorismem“ (myšleno zatčení Öcalana tureckými agenty) zní titulek redakčního komentáře v listu The Jerusalem Post z 19. února. „Nebezpečné známosti“ (myšleno izraelsko-turecké spojenectví) stojí v hlavičce názorového sloupku v témže čísle deníku. Co si z toho vybrat?Na postoji k Turecku kvůli jeho represím vůči tamním Kurdům se asi shodne celý demokratický svět. Mnohamilionová populace tureckých Kurdů není uznána ani za národnostní menšinu a teprve od roku 1991 smí vůbec používat svůj rodný jazyk. Složitější je to s postojem k Öcalanovi a jeho PKK. Poslední zpráva amerického ministerstva zahraničí „Patterns of Global Terrorism“…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte