Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Maximálně deset miliard

Před šesti lety si polovina rodin z Nové Bělé u Ostravy nechala předělat topení na elektřinu s pocitem, že udělaly terno. Spokojenost ale vládla jen chvíli. Dnes titíž lidé vzhlížejí se stejnou nadějí k dalšímu projektu, který se v Bělé chystá pro letošní rok, k plynofikaci. A nelze se jim divit. Přímotopové lákadlo, které mezi lety 1993–96 neváhala podporovat vláda přímými dotacemi, po několika letech vyšumělo. „Podle hrubých odhadů by nás topení plynem přišlo ročně o dvanáct tisíc levněji, a bude zřejmě ještě hůř,“ říká majitelka dvoupodlažní vily v Bělé Zdeňka Zmeškalová. Za instalaci elektrického kotle sice před pěti lety utratila dvacet tisíc a přeměna na plyn ji vyjde na dalších padesát, přesto prý plánuje s elektřinou skoncovat.

Zapomeňte na přímotopy

Na zkušenosti lidí, jako je paní Zmeškalová, sází rakouský člen vládní komise pro posouzení dostavby Temelína Manfred Heindler. Právě o ně totiž opírá svůj návrh, aby místo dostavby sporné jaderné elektrárny zaplatila vláda likvidaci elektrického topení. „Tím by se ušetřilo tolik proudu, že by se tady příštích patnáct let nemusely stavět další elektrárny,“ tvrdí autor plánu na přímotopové škrty, Heindlerův konzultant a zplnomocněnec vlády Horního Rakouska pro otázky Temelína Radko Pavlovec.Nutno říci, že jeho úsporný recept není v Česku novinkou. Přímotopy jsou mezi tuzemskými ekology považovány za zhoubu od chvíle, kdy je zde jako „levný a k přírodě šetrný způsob vytápění“ začala propagovat…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2144
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte