Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Chaos nad Berlínem

Když se Helmut Kohl koncem loňského září loučil po prohraných volbách s kancléřským úřadem, zeptali se ho novináři, jakou radu by dal svému nástupci. „Aby zájmy země stavěl nad zájmy politické strany,“ odpověděla odstupující legenda evropské politiky stroze. „Nepotřebuji žádná doporučení, protože tím se samozřejmě řídím. Země je důležitější než strana,“ nechal se vzápětí slyšet nový lídr německé administrativy Gerhard Schröder. Přestože konečný účet vystaví podsaditému, ambicemi sršícímu padesátníkovi až příští léta, jeho dosavadní angažmá na nejvyšším postu mu žádný velký potlesk nepřineslo. Dokonce i týdeník Die Zeit, velký příznivec sociálnědemokratického nástupu k moci, označil Schröderův úvod za „100 slabých dní“. Kritici vládě vyčítají, že se příliš zabývá sama sebou, a navíc prý není jasné, kdo vlastně dnes v Německu vládne. Vzhledem k tomu, že jde o jednu z nejdůležitějších světových mocností, nelze podobné výtky přejít mávnutím ruky.

S pomocí Rilkeho

Loňská výhra sociálních demokratů v Německu nepředstavuje pouze běžnou výměnu vlády. Přímo symbolicky totiž zakončila éru „bonnské republiky“, u jejíhož zrodu stáli v roce 1949 konkurenční demokraté křesťanští. Charakteristickým znakem této republiky byla nejenom prozápadní orientace, ale i určitý politický styl, který jí vložili do kolébky zejména první kancléř Konrad Adenauer a jeho CDU. V poválečném Německu se tak vytvořil systém, označovaný někdy jako tzv. „rýnský kapitalismus“. Zemi…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte