POJIŠTĚNÍ ÚVĚRŮ je produkt, který nabízejí pojišťovny bankám. Když banka poskytne úvěr, může si ho pojistit. Odvede pojišťovně pojistné, a pokud úvěr není splacen, získá jeho část od pojišťovny zpátky. Pokud banky pojišťují úvěr, odvádějí pojišťovně na pojistném pouze určité procento úvěru, zpravidla okolo pěti procent či méně. Jde ale pouze o jeden z nástrojů, kterým se banky brání úvěrovému riziku. V rámci státní proexportní politiky se běžně pojišťují úvěry, které pomáhají financovat vývoz nějakého zboží. Ve většině zemí proto existuje státní nebo státem garantovaná pojišťovna, která pojišťuje úvěry na vývoz zboží či investičních celků. U nás se taková státem kontrolovaná instituce jmenuje EGAP.

Česká pojišťovna bude muset brzy objasnit finančním úředníkům, kontrole nad pojišťovnictvím i zástupcům Fondu národního majetku některé ze svých finančních operací. Jak se podařilo Respektu zjistit, jejich důsledkem bylo například to, že v roce 1997 byl čistý zisk tohoto ústavu o pět miliard korun nižší, než být mohl, a v roce 1998 byl nižší o dvě miliardy. Přitom nelze vyloučit, že Česká pojišťovna podnikla tyto neobvyklé a neprůhledné kroky proto, aby státu odvedla nižší daně. Odpovědní úředníci na ministerstvu financí i FNM připouštějí, že se případem i dalšími aktivitami skutečně zabývají, další informace ale nechtějí poskytnout.

Přes dceru na Slovensku

Celá věc se odvíjí od auditorské zprávy o hospodaření…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte