Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Ostrovy v bouři

Zlatý orel Garuda, který rozevírá svá křídla na indonéském státním znaku, drží v pařátech stuhu se starojavánským mottem „Bhinneka Tunggal Ika - Jednota v rozmanitosti“. Heslo, jehož původ sahá až do 15. století, vyjadřuje jednotu indonéského lidu i přes rozmanitost kultur a etnik asijské ostrovní říše. Vývoj v posledních měsících však přináší otázku, zda či jak dlouho ještě bude státní motto platit.Plný vizí se vydával na úvodní cestu po zemích jihovýchodní Asie novopečený indonéský prezident Abdurrahman Wahid. Před novináři pak na otázku možného referenda v provincii Aceh řekl: „Když jsme jej mohli udělat ve Východním Timoru, proč ne v Acehu.“ Ač se ministr zahraničí Alwi Sihab snažil uvést výrok na pravou míru, roznětka byla zapálena. Téměř vzápětí zažilo správní středisko provincie, Banda Aceh, největší demonstraci za nezávislost, jaká se kdy v Indonésii odehrála. Přichází snad na slova pesimistických proroků, kteří po referendu ve Východním Timoru upozorňovali na akutní hrozbu rozpadu celé země?

Brunej, či Afghánistán

Již tradičním centrem odboje a separatismu je nejzápadnější výspa země, sumatránská provincie Aceh. Zatímco jiné oblasti Indonésie relativně brzy podlehly holandské nadvládě, sever Sumatry vzdoroval až do druhé poloviny 19. století - ale i poté, vlastně až do příchodu japonských vojsk v roce 1942, trvaly boje povstaleckých skupin s Holanďany.Když se na sklonku války rodila samostatná Indonésie, stál Aceh v čele hnutí za…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte