Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Mezi Saddámem a Nazaretem

Jubileum dvou tisíc let od Kristova narození chce papež Jan Pavel II. oslavit grandiózně - poutěmi po Blízkém východě, jejichž poselstvím má být výzva ke smíření křesťanství, islámu a judaismu. Hodlá navštívit horu Sinaj v Egyptě i svatá místa v Izraeli a na Západním břehu Jordánu, ale celá věc má odstartovat zřejmě již v lednu, na půdě Iráku. Tam se podle tradice narodil Abrahám, muž, k němuž coby k praotci vzhlížejí všechna tři velká monoteistická náboženství. Plán však narazil na odmítavý postoj USA a Velké Británie, které se obávají, že režim Saddáma Husajna návštěvu propagandisticky zneužije: papežův příchod prolomí izolaci Bagdádu a nahraje pokusům setřást břemeno protiiráckých sankcí. „Saddámovo porušování lidských práv nesmí být vyznamenáno papežovou návštěvou,“ uvedla nedávno americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

Přes všechen tlak

Je známo, že když se Jan Pavel II. rozhodne někam vydat, jen máloco ho zastaví. Výhrůžky hinduistických nacionalistů ho před jeho nedávnou cestou do Indie zviklaly stejně málo jako komunistická propaganda před návštěvou rodného Polska v 80. letech. Když v roce 1982 oznámil svůj záměr setkat se s Jásirem Arafátem, protitlak americké diplomacie nic nezmohl. Papež se hájil argumentem, že ruka podaná palestinskému vůdci povede k oživení mírových snah. Podobným argumentem obhajoval i svou loňskou cestu na Kubu a přijetí u Fidela Castra: podle Vatikánu mělo setkání podpořit úsilí o svobodu Kubánců.…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte