Soukromé školy mají problémy. Složité existenční podmínky spojené s úbytkem žáků, nadbytečnými kapacitami a nezaměstnanými absolventy se ještě zhoršily po schválení vládního nařízení, které oddělilo normativ státní a soukromé školy stejného typu, snížilo základní dotace a ztížilo podmínky pro jejich navýšení. Soukromé školy se obrátily na ministerstvo a na poslance se snahou změnit své nevýhodné postavení. Byla jsem mezi poslanci, kteří písemně interpelovali v této věci ministra školství. Bez kladného výsledku.

Jasná pravidla

Reakcí na neochotu změnit přístup ministerstva byl návrh zákona kolegů poslanců Mareše (US) a Bartoše (ODS). Návrh obsahoval radikální změnu financování soukromých škol směrem k nároku na stoprocentní normativ. A naopak, dotace mohla být až o 60 % snížena, pokud by Česká školní inspekce nebo jiný kontrolní orgán zjistily závažné nedostatky. S takto pojatým zákonem jsem nesouhlasila. Za systémovější jsem považovala řešení, které jsem předložila v podobě novely školského zákona. Protože jako první prošel do druhého čtení hlasy poslanců ODS, US a KDU-ČSL návrh kolegů Mareše a Bartoše, připravila jsem pro jeho projednání ve školském výboru Poslanecké sněmovny komplexní pozměňovací návrh. Po přijetí několika pozměňovacích návrhů byl nakonec zákon o poskytování dotací soukromým školám schválen. Zákon splňuje hlavní požadavky soukromých škol: nezpochybnitelný zákonný rámec, jasná pravidla, přijatelnou výši dotací. Přestože se…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte