Aféra s vydíráním ředitele zámku Štiřín vytáhla ze stínu Zemanova poradce Jaroslava Novotného. Muže, o jehož existenci věděl málokdo a který z kanceláře ve Strakově akademii dělal špinavou práci nejen za premiéra, ale také za svého přímého nadřízeného Miroslava Šloufa. Bývalý Zemanův spolupracovník z Prognostického ústavu však ve vydírání ředitele Václava Hrubého neuspěl, naopak: oběť si jeho vyděračské telefonáty nahrála a zveřejnila. Premiér Zeman se pak od nezvedeného díla svého poradce okamžitě distancoval. Stejně tak najednou nic nevěděli ani ministr zahraničí Jan Kavan a šéf poradců Šlouf, o jejichž požadavcích se na pásku přímo hovoří. Minulý týden tedy Jaroslav Novotný na přání Miloše Zemana odstoupil z úřadu: „Pochopil jsem důvody, pochopil jsem svou chybu a vyhovím mu.“ Výše jeho odstupného není známa.

Zemanova mafie

Aféra „Štiřín“ je notoricky známá: Zemanův poradce Novotný se pokoušel zlomit ředitele štiřínského zámku, aby falešně dosvědčil, že si bývalý ministr zahraničí Josef Zieleniec kupoval ze státních peněz přízeň novinářů. S touto fámou totiž před prázdninami vyrukoval premiér Zeman, ale měl smůlu. Zjistilo se, že pro své řeči nemá sebemenší důkaz. Dnes díky štiřínským nahrávkám víme, co bylo dál: premiér pověřil výrobou potřebných důkazů ministra Kavana, Kavan to přehrál na svého provozního ředitele Srbu a Srba si našel Novotného. Starý Zemanův známý Jaroslav Novotný se tedy bez řeči zhostil další ze svých povinností poradce.…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte