Izraelský podzim hýří barvami, vůně moře a lesů je omamující, slunce příjemně hřeje, vypadá to na pohodu, na mír. Tady již válka nebude, říkají si turisté, kteří se s blížícím se miléniem začínají sjíždět. Je tomu skutečně tak? Není to optický klam? Izrael s ním ztrácí více méně bezpečné hranice, významné zdroje vody a - což je velmi důležité pro tak malý stát - image země, jejíž armáda je nepřemožitelná. Naproti tomu Palestinci získali téměř vše, co si vytyčili. Je třeba dodat, že s pomocí Billa Clintona, který by tímto mírem rád dovršil své prezidentství.

Islámské hnutí

Izrael nikdy nebyl zhýčkanou zemí. Žije se tu s vědomím, že nelze předpovědět, kdy poteče krev v důsledku teroru. Ten nabyl hrozivých rozměrů zejména po dohodě z Osla z roku 1993, za vlád premiérů Rabina a Perese. Po roce 1996, za vlády premiéra Netanjahua, se podařilo teror téměř úplně vymýtit. Příčin bylo více, ale mezi hlavní z nich patřila ztráta práce v Izraeli pro Palestince bydlící v Gaze. Arafát i Hamas tak dospěli k názoru, že teror se nevyplácí. Letošní Barakovo vítězství pak přijali Palestinci a prakticky celý arabský svět s velkou úlevou a radostí. Premiér Barak se za to nyní odvděčuje. Například v říjnu přijal doma u rodinného stolu - s manželkou Navou a třemi dcerami - Arafáta ke společné večeři. Toto „gesto“ způsobilo pozdvižení obočí v národním měřítku. Vraťme se ale k předchozím událostem, a zvláště k Islámskému hnutí, o němž zdejší bezpečnostní orgány včetně…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte