Kryptografie, šifry, tajné kódy - při těchto slovech si většina z nás vybaví válečné filmy nebo špionážní romány. V dnešní době se ale tyto metody nenápadně stávají běžnou součástí našeho života. Identifikační a platební karty, bankomaty, to všechno využívá nějakou formu kryptografie. Mobilní telefony chrání naše hovory šifrováním před nezvanými posluchači, kódované satelitní kanály jsou jen pro platící diváky. Také na internetu si bez kryptografie můžeme připadat jako v domě bez zámků a okenic. Nejde jen o utajení obsahu e-mailů. Hitem dneška je elektronické obchodování, přímé bankovnictví: a tady jde o peníze, často o nemalé částky. Digitální podpisy, jedna z šifrovacích technologií, jsou jedinou zárukou pravosti e-mailových zpráv a elektronických transakcí. Symbióza moderního člověka s kryptografií se ukazuje jako všeobecně prospěšná. Při bližším zkoumání ale zjistíme, že zdaleka není používána ve všech případech, kdy by to bylo nutné.

Složitější, než by se zdálo

Nástup počítačů totiž šifrovací technice přinesl nové problémy. Dnešní šifry musí obstát v testu dekódování metodou „hrubé síly“, kdy počítač zkouší všechna možná hesla nebo analyzuje podobnost struktury šifrovaného kódu a přirozeného jazyka. Moderní šifry jsou proto založeny na složitých matematických formulích, které s použitím tajného hesla převedou běžný soubor na nesrozumitelný zašifrovaný kód. Ten lze rozluštit jen s pomocí stejného hesla. Hesla (nazývaná klíče) už nejsou slova…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte