Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Vzorem pro Západ

Dnes v podstatě výjimečná, nicméně v médiích spíše opomíjená událost: minulé pondělí odsoudil záhřebský soud Dinka Šakiče, bývalého velitele koncentračního tábora Jasenovac, známého jako balkánská Osvětim, k dvaceti letům odnětí svobody. Nejde ani tak o výměru let, která má Šakič strávit za mřížemi. Pro sedmasedmdesátiletého člověka by znamenal i desetiletý trest zřejmě doživotí. Jde spíše o princip. V době, kdy leckde ve světě je třeba potrestat strůjce starých zločinů, se často argumentuje pokročilým věkem. Stačí pár příkladů pro osvěžení, byť nejsou zdaleka souměřitelné.Italští soudci nedostali za mříže Ericha Priebkeho, bývalého důstojníka SS, který má na svědomí stovky obětí masakru v Ardeatinských jeskyních v roce 1944 - vina byla prokázána, ale rozsudek jen pokryl dobu, kterou Priebke strávil ve vazbě. V domácím vězení setrvává i Augusto Pinochet, bývalý chilský diktátor, který nese politickou odpovědnost za asi tři tisíce obětí vojenského převratu a teď čeká na vydání z Velké Británie do Španělska - a i kdyby vydán byl, vzhledem k pokročilému věku by mu nic nehrozilo. Britské soudy nyní ani nezahájily šetření ve věci bývalé agentky KGB Norwoodové, která zrazovala svou zemi a celý svobodný svět ve prospěch arcinepřítele - dotyčné dámě je totiž 87 let. Všechny zmíněné případy mají jedno společné: staří lidé se prostě „za katr“ neposílají.V tomto smyslu odvedla chorvatská justice dobrou práci, přímo vzornou. Dokázala to, co je ve světě skutečně výjimkou. Šakič byl…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte