Minulou středu proběhla v pražském Lichtenštejnském paláci veřejná rozprava o naší šanci vejít do Evropské unie. Institut pro evropskou politiku a ekonomiku uspořádal seminář pro strany čtyřkoalice. Ekonomičtí analytici, sociologové, byznysmeni, novináři a politologové debatovali s nejvýraznějšími tvářemi čtyřky. Příležitost k diskusi dala čerstvě publikovaná zpráva, v níž čtyřkoalice sdělila občanům, jak jsme na vstup do EU vlastně připraveni.

Potřebujeme vás

Je dobře, že text vznikl. Nic podobného ještě opozice nedala dohromady. Až při této práci se de facto začala probouzet k činům. Dosud se zmohla jen na slova. Byla „proti“, aniž by nějak argumentovala, aniž by pracovala. Kdežto nabídnout veřejnosti svůj pohled na naši momentální schopnost vejít do EU vyžaduje úsilí, práci. Metat kozelce nadšením ale nebudeme, vždyť tuhle normální věc měli opoziční politici dělat už dávno. O kvalitě české politické úrovně však svědčí fakt, že zpráva čtyřkoalice vypadá v našich podmínkách málem jako zázrak.Přitom kvalita dokumentu má k zázračnosti daleko, většinou nejde do hloubky a jen konstatuje známá fakta (třeba: „Naprostou blamáží skončila halasně ohlašovaná akce čisté ruce.“). Předností zprávy je, že diagnózu - takhle na tom jsme - říká dřív, než nám ji vystaví evropští komisaři. Text hodnotí stav zdejší demokracie, justici, veřejnou správu, životní prostředí, a především ekonomiku. V tom posledním je konkrétní a kvalitní i podle názoru expertů. Ze…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte