Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Švédové nad Prahou

Západoevropští členové NATO na zářijové torontské konferenci o válce v Kosovu sebekriticky přiznali, že starý kontinent tvrdě zaostává za vojenskými technologiemi používanými americkou armádou. Propast je podle představitelů Aliance tak hluboká, že by mohla v budoucnu ochromit schopnost spojenců vést společnou válku. To je velmi vážné varování. Musí si ho vzít k srdci i Česká republika, která při své technologické vyspělosti nemůže po boku spojenců bojovat ani v současnosti. Což byl také důvod, proč se na konferenci v Torontu nevyskytoval žádný náš reprezentant: pozvání dostaly jen země, jejichž vojáci se přímo zúčastnili bitvy o Kosovo. Miloševičovu Jugoslávii porazilo především letectvo; Česká republika ale disponuje jenom obstarožními ruskými stíhačkami, které nejpozději do tří let musí jít do šrotu. Z tohoto hlediska je dobrou zprávou, že se minulý týden sešly na stole ministra obrany Vladimíra Vetchého dopisy od pěti aliančních vlád, které nám nabízejí ke koupi svá bojová letadla.

Čest versus kšeft

Podle budoucího šéfa NATO George Robertsona byl kosovský konflikt nejen první válkou vedenou výhradně Aliancí, ale také zlomem ve vnímání úlohy jejích členů. Až do letoška nechávala bruselská centrála na jednotlivých zemích, jak vyzbrojí své armády. Nadhled posuzující arzenál z hlediska celého spojeneckého svazku v podstatě chyběl. Před třemi lety se však objevily první návrhy na společné jednotky a celý proces urychlilo Kosovo. Zásah proti…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte