Někdejší chilský diktátor Augusto Pinochet Ugarte byl zatčen. Zemí, která ho dnes zadržuje, je paradoxně Velká Británie, jedna z tradičních opor západního antikomunismu. „Zachránil Chile před komunisty,“ říkají jedni. „Je to masový vrah v zastoupení,“ připomínají druzí. Bývalého státníka zřejmě čekají další a další kola soudního jednání o jeho možném vydání do Španělska.Bývalý indonéský prezident Suharto se zase rozhodl raději vynechat pravidelné léčení na území Spolkové republiky Německo. Půda je tu pro něj možná až příliš horká. Aktuální východotimorský problém přivábil pozornost světového tisku k jeho podílu na místních masakrech.Co všechno bylo v letech studené války těmto dvěma autokratům jejich tehdejšími západními protektory dovoleno? Co všechno dnes může být označeno za nevyhnutelný boj proti světovému komunismu a jako takové být prominuto? Deset let, která uplynula od konce studené války, smutná výročí a o něco optimističtější události dnešních dnů nás nutí položit si tyto otázky.

Případ Chile

I přes všechny mýty, které na toto téma kolují, je třeba říci jedno - Salvador Allende, jemuž Augusto Pinochet připravil opravdu smutný osud, rozhodně nebyl marxista. Jeho životopisci dokonce připomínají, že se díky své malé postavě vášnivě rád pral a na socialistických demonstracích se sám dostal do křížku se spoustou konkurenčních komunistů. Přesto nemůžeme zapřít, že jeho vláda vytvořila pro působení chilské ultralevice ideální podmínky. Úzká…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte