V souvislosti se zářijovým výročím začátku druhé světové války (1. 9. 1939) si jen málokterý Čech vzpomene, že pár týdnů po napadení Polska nacistickým Německem započal další chmurný příběh: historie sovětského pronikání do střední Evropy. Dne 17. září 1939 překročila Rudá armáda polsko-sovětskou hranici, aby „vzala pod ochranu obyvatele západní Ukrajiny a Běloruska“. Takto eufemisticky nazývala sovětská propaganda celou akci faktického obsazení poloviny předválečného Polska.

Zúčtování s versailleským mírem

Kořeny rusko-polských konfliktů sahaly hluboko do minulosti a naposledy se vyhrotily během kruté války na začátku 20. let, s jejímž výsledkem, hlavně co se týká územních zisků, bylo tehdejší sovětské Rusko nespokojeno a hledalo cestu k revizi. Té se mu podařilo dosáhnout až na konci srpna 1939 pověstnou smlouvou Molotov – Ribbentrop. Přestože formálně šlo pouze o pakt o neútočení mezi Německem a SSSR, v připojeném tajném protokolu si obě strany fakticky rozdělily střední a východní Evropu.První obětí paktu se stalo právě Polsko. Po jeho napadení postupovala hitlerovská armáda překvapivě rychle na východ. Stalin nějaký čas váhal, ale obavy, že by Hitler nemusel dodržet ujednané dělení, jej dovedly k rozhodnutí urychleně obsadit území přiznaná ve smlouvě Sovětskému svazu. Sovětská invaze z východu zasadila poslední ránu zoufale se bránící zemi. Vrchní velitel polské armády Rydz-Śmygly vydal rozkaz neklást Rudé armádě odpor a nařídil ústup…

40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte