Minulý týden ministři odhlasovali návrh státního rozpočtu na příští rok. Příjmy mají činit 594 miliardy korun a výdaje 634 miliardy. Návrh má velmi slabé politické krytí. Předkládá ho totiž menšinová jednobarevná vláda, která se může chlubit pouze 15% podporou obyvatel. Návrh - pokud bude vůbec schválen - jistě dozná v parlamentu velkých změn, především pak ve vnitřní struktuře. Nemusí to být tentokrát na škodu. Jde totiž o návrh sešitý narychlo, bez rozmyslu a v některých rysech je to předloha doslova křupanská a hrubiánská. Jaké jsou zcela přesně příjmy a výdaje rozpočtu, není úplně nejdůležitější. Koneckonců sám novopečený ministr financí se na tiskové konferenci nemohl dopočítat, jak k celkovým příjmům vůbec přišel. Důležitější je nemilý fakt, že rozpočet se nezbavil chronických nemocí, které se táhnou a zhoršují od počátku Klausových vlád, a k nimž se navíc přidaly nové nedostatky.

Dluhy porostou rychleji

Škrtat v rozpočtu a snižovat daně je dnes třeba, protože přerozdělování škrtí ekonomickou aktivitu. Jenomže šetřit se musí především prosazením systémových reforem. To vyplývá už z toho, že mandatorní výdaje (výdaje předepsané zákonem) činí téměř 60 % výdajů rozpočtových. Proto nelze oddalovat zásadní reformu penzí, která by zahájila přechod od jejich průběžného financování k tzv. fondovému modelu. Již dávno se nejedná pouze o model chilský, který se může zdát díky svému názvu poněkud exotický. Adoptovala ho již celá řada západoevropských…

40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte