S teroristy se nejedná. Teroristům se nikdy neustupuje. Proti teroristům se bojuje, i když to stojí oběti z řad civilistů. Tyto zásady, ověřené hořkými zkušenostmi, se přiznávají všem suverénním státům. Budou přiznány i Rusku? Odpověď, alespoň tak, jak se jeví v médiích posledních týdnů, není zcela jednoznačná.

Moskva v roli Tel Avivu

Rusko čelí poprvé ve své historii nevídané vlně teroru. Stačí stručná rekapitulace: 31. srpen - jeden mrtvý a čtyřicet zraněných po výbuchu na moskevském Manéžním náměstí; 4. září - 64 mrtvých po explozi v dagestánském Bujnaksku; 9. září - 92 mrtvých a přes dvě stě zraněných na moskevském sídlišti Pečatniki; 13. září - přes 30 mrtvých na moskevské Kaširské třídě; 16. září - 17 mrtvých v jihoruském Volgodonsku. Co z toho plyne? Cynik by řekl, že je tu kus historické spravedlnosti: země, která za Brežněva cvičila teroristy, to teď schytává i s úroky. Ve skutečnosti však Rusko (a zvláště Moskva) poznává to, co už dlouho znají obyvatelé Londýna, Tel Avivu a jiných metropolí - teroristický výbuch, motivovaný něčím, co je jejich městu vzdálené. Spor běží v Severním Irsku, ale bomba vybuchne v Londýně, jde o Západní břeh Jordánu, ale autobus exploduje v Tel Avivu… Nyní se tento příměr přesunul hlavně na linii Kavkaz - Moskva. Navíc jsou ve všech zmíněných případech terčem útoků výhradně civilní cíle, takže charakter útoků je zcela očividně teroristický. Proč tedy Moskvě neodkývnout použití těch nejtvrdších prostředků?…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte