Co nás čeká ve zbývajících měsících letošního roku? Nic zvláštního. Nejdřív přijde mizerný posudek odEvropské komise. Od našich exekutivních vůdců se ale dozvíme, že se nic neděje, čekali to a jednou nás do Unie stejně vzít musí. Pak se sociální demokraté pokusí prosadit co největší schodek rozpočtu. Deficit je určitě lepší než si lámat hlavu nějakými nepopulárními škrty. Poroste nezaměstnanost a nedej bože i preference komunistů. Existuje ale také malá šance, že se stabilní scénář změní a tato země se znovu ocitne v proudu svobodné nejistoty a naděje. Důvodem tohoto mírného optimismu je současné chvění v ODS.

Vzdát se stability

Na konci prázdnin zažily strany nemalý šok. Víc než 70 % voličů centrální Prahy dalo hned v prvním kole doplňovacích voleb do Senátu hlas nestranickému kandidátovi Václavu Fischerovi. Stranám tak naprosto nepřeslechnutelně řekli: neumíte nás zaujmout. Máme vás plné zuby. Tak se nečekaně otřásla chytrácky domluvená stabilita založená opoziční smlouvou. Politici ochotní naslouchat si najednou mohli uvědomit, jak moc voliče štvou. Naslouchat chce ale málokdo. Čtyřkoalice nakonec asi nebyla tak úplně nespokojena s devíti procenty Ivana Medka a sociální demokracií nehnulo ani neuvěřitelné jediné procento Karla Srpa. Měl se holt jen přiznat dřív ke své spolupráci s StB a výsledek by byl určitě jiný - kašlat na to, jede se dál.Jedině favoritem voleb, Občanskou demokratickou stranou, suverénní vítězství Václava Fischera opravdu…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte