Před dvěma lety by asi nikdo nevěřil, že z východní Asie mohou začít přicházet optimistické zprávy. Krize nabírala plné obrátky a temná spirála s sebou strhávala další a další oběti: Indonésii, Jižní Koreu apod. O mnoho lépe to nevypadalo ani před rokem. K hroutící se Asii se přidalo ještě Rusko a vyhlídky všech mladých trhů vypadaly stále temněji.

Překvapeni jsou i optimisté

Dnes je situace úplně jiná a překvapuje i ty největší optimisty. K mírnému oživení (2–4% růst HDP) dochází v Jižní Koreji, Thajsku, Malajsii a na Filipínách a jisté známky oživení lze zaznamenat i v zemi postižené doslova hospodářskou katastrofou, tedy v Indonésii. Na akciových trzích v Malajsii a Thajsku se za poslední rok zdvojnásobily ceny a burzy v Soulu a Singapuru se dokonce dostaly na předkrizovou úroveň. Do jaké míry je toto oživení zdravé a udržitelné? A je opravdu tak zázračné a překvapivé?V době, kdy asijská krize vrcholila, tvrdila většina analytiků, že bez složitých a bolestivých reforem se nemůže nic pozitivního změnit: je prý třeba odstranit korupci, pročistit bankovnictví, zavést skutečný bankovní dohled, rozbít finančně-průmyslové konglomeráty, odstranit vazby podnikání na politiku apod. K něčemu takovému dochází, ale jen velmi pomalu, procento špatných úvěrů v thajských bankách například dále roste a jihokorejské konglomeráty jsou rozbíjeny jen váhavě. K mírnému oživení dochází i bez reforem. Firmy a domácnosti začínají opět spotřebovávat a investoři…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte