Když turista dorazí na Maltu, chtě nechtě ho upoutá jedna věc. Nikoliv fakt, že tu vskutku pořád svítí slunce a že tu je spousta malebných zákoutí, jak se mohl dočíst v průvodcích. To se dá od tak vyhlášeného místa čekat. Překvapující je, jak silně se toto souostroví uprostřed Středozemního moře identifikuje s britskou kulturou, a zároveň si zakládá na tom, že je nezávislým státem: až do té míry, že v této bývalé britské kolonii už mnoho let probíhá ostrá politická diskuse o tom, zda vůbec má cenu vstupovat do Evropské unie.

Evropsko-semitská směs

Na promenádách maltských měst je všude plno obchodů britských firem jako Marks and Spencer, Boots nebo BhS a jedna ulice za druhou se podle londýnských vzorů jmenují Strand, Belgravia či Barbican. Diskotéky a bary kopírují známé londýnské názvy jako Hippodrome nebo Empire. Vycházejí tu noviny Malta Times a Malta Independent. Jedna ze dvou hlavních politických stran se jmenuje Labour Party a právní systém je anglosaský. Kluci na hřištích se prohánějí v dresech fotbalových týmů Arsenal či Manchester United, a když mají u nohy míč, tak křičí „Bergkaaaamp“ nebo „Beckhaaaam“. Jezdí se pochopitelně po levé straně - pokud se ovšem řidiči zrovna nesnaží vyhnout dírám na silnici. A o kom si Malťané vyprávějí vtipy? „No, o Irech, samozřejmě,“ říká asi dvacetiletý Vincent z obce Msida při „festě“, tradiční, velice hlučné a poněkud kýčovité pouliční oslavě svátku místního patrona. Probritská orientace má, jak se…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte