Ať si myslíme, co chceme, naše debaty o médiích jsou ozvukem pochybností v zemích, jež mediální praktiky určují a šíří především. Šestidílný britský cyklus Lesk a bída zábavy, v minulých týdnech odvysílaný Českou televizí, toho byl užitečným příkladem.

Pět minut pravdy

Tři padesátiminutové díly věnovali tvůrci filmovému průmyslu s jeho kultem hereckých hvězd, dva americkým televizním talkshow a jeden díl tzv. profesionálním bavičům. V něm se zaměřili na londýnský fenomén hospod a klubů, v nichž je prý každý večer úhrnem ke slyšení na pět tisíc point. Podniky mají různou klientelu, úroveň i účinkující. Pobavit popíjející publikum, které si zaplatilo a žádá své, se za mikrofony na minipódiích snaží místní vypravěčské hvězdičky či celostátně známé tváře, ale také naprostí nýmandi, kteří se přihlásí z publika. Ti se ve vymezených pěti minutách pokoušejí zaujmout, aby už příště byli pozváni a nakonec se třeba i uchytili v síti profesionálních bavičů.Režisérská dvojice cyklu, Gina a Jeremy Newsonovi, sledovala paralelně několik bavičských osudů a přístupů a současně také průběh jednoho typického večera v londýnských doupatech. Nicméně na první pohled se londýnský díl z Lesku a bídy zábavy tematicky vymykal. Byl v tom úmysl: baviči byli představeni jako ještě relativně autentické protipóly filmových a televizních star.

Je mně ze sebe zle

Ústředním motivem cyklu byly různé formy manipulace. V dílu Oscarový den jsme bez…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte