„Já osobně takové vracení se do minulosti bez konkrétních obvinění nebudu podporovat. Existují-li konkrétní obvinění, je třeba jít k soudu, ale oživovat za každou cenu minulost, to nebudu podporovat,“ nechal se minulý týden slyšet slovenský prezident Rudolf Schuster. A každý, kdo si dokáže vybavit Schusterův životopis, už tuší, o čem je řeč. Z bývalých hlasatelů absolutní pravdy s rudou knížkou se po roce 1989 stali nejdůslednější realisté. „Proč se vracet do minulosti?“ ptají se s výrazem toho, kdo je nepatřičně vyrušován od užitečnější práce. S nápadem do minulosti nahlédnout přišel deset let po něžné revoluci jediný bývalý disident ve slovenské vládě, ministr spravedlnosti a předseda Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Ján Čarnogurský. Chce zřídit Úřad pro dokumentaci zločinů komunismu (ÚDZK), a to zvláštním zákonem či alespoň usnesením vlády. Jestliže se to nepodaří, ustaví ho jako pracoviště ministerstva spravedlnosti. O dlouhém trvání takového úřadu však lze v tom případě pochybovat, protože první, kdo Čarnogurského na jeho postu nahradí, může toto pracoviště poslat tam, kde by ho slovenský prezident viděl nejraději.

Já za to nemůžu

Schusterův odpor k připomínání nepřímé či přímé zodpovědnosti se projevuje i při výkonu jeho funkce. Tento týden prezident musí rozhodnout o tom, zda vyhlásí referendum o neprivatizaci státních podniků a o zrušení možnosti používání menšinových jazyků (de facto maďarštiny) v úředním styku. HZDS, jež referendum…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte