Potřebujete si v Německu nakoupit v neděli nebo ve všední den pozdě večer? Raději na to zapomeňte. Zatímco v Česku si lidé za deset polistopadových let zvykli na „večerky“ i na nedělní prodej, v Německu panuje přísná reglementace. I když i tam se již blýská na jiné časy.

Všichni jsme výjimka

Začalo to v Sasku. Křesťanskodemokratická vláda v Drážďanech počátkem června rozhodla, že spolkový zákon o zavírací době obchodů (Ladenschlussgesetz) bude vykládat velmi volně. V Sasku se prostě rozhodli, že využijí výjimek, které umožňují prodávat suvenýry a základní potraviny v turistických oblastech i v neděli, a prohlásili, že mezi místa zajímavá pro turisty patří vedle Drážďan a Lipska i města, jako je například Chemnitz. Díky tomuto výkladu mohou být obchody v těchto místech otevřeny na osm hodin i v neděli a v sobotu až do 20 hodin (místo do obvyklých 16). Sousední Sasko-Anhaltsko chtělo nejdříve Sasko žalovat, ale pak se rozhodlo, že bude z konkurenčních důvodů následovat jeho příkladu. Podobně se zachovaly další tři spolkové země a hlavní město Berlín. Proti benevolentnímu výkladu zákona o zavírací době se ostře postavily Bádensko-Württembersko, Porýní-Falc, Severní Porýní-Vestfálsko, Sársko a Hamburk. I Dolní Sasko patřilo původně do tábora odpůrců změn, ale tváří v tvář faktu, že se v roce 2000 bude v Hannoveru konat EXPO 2000, změnilo názor. Ostatní spolkové země zatím víceméně vyčkávají. Odpůrci liberalizace zavírací doby obchodů vidí nejnovější…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte