Úvodní komentář minulého čísla Respektu seznámil čtenáře s některými základními myšlenkami manifestu „Evropa: Třetí cesta/Nový střed“ („Europe: The Third Way/Die Neue Mitte“), se kterým před dvěma měsíci přišli společně britský premiér Tony Blair a německý kancléř Gerhard Schröder. Komentář tento dokument obou představitelů mladší generace evropské levice vítá a oslavuje ho především ve srovnání s intelektuální a ideovou vyprahlostí české politiky a s poukazem na to, že v české politice převládá pouhá fascinace technologií moci.Zapomeňme ale na chvíli na srovnání s naším „vypuštěným“ a ubohým politickým rybníkem a podívejme se na západ od našich hranic. Zde manifest obou státníků přivítali komentátoři střízlivě a často kriticky. Většinou upozorňují, že je třeba počkat na opravdové skutky, a to především v případě německého kancléře. Ten sice reformy slibuje a připravuje, ale je otázkou, zda k nim nakonec bude mít dostatek vůle i odvahy. Kromě toho není nový image sociálních demokratů nějakým osvícenstvím, ale nutností. Musí přece vědět, že nemohou být stranami odborářů, když dělníci představují sotva patnáct procent obyvatel. Podívejme se podrobněji na dvě ze zmíněných reakcí.

Černá, nebo bílá

Deník The Wall Street Journal Europe (WSJ) v úvodu komentáře cituje jeden ze známých výroků Teng Siao-pchinga, který řekl: „Není důležité, jestli je kočka bílá, nebo černá. Hlavně když chytá myši.“ Za podobné pragmatické myšlenky byl nedávno zesnulý čínský…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte