Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Všichni dobří rodáci

Když před pěti lety získal sedm Oscarů proslulý film Stevena Spielberga „Schindlerův seznam“, zjistili jsme zajímavou věc. Jeho hrdina, rozporuplný člen NSDAP, který za války zachránil přes tisíc Židů, byl zdejší rodák ze Svitav. Patřil ovšem k těm lidem, ke kterým se tu nikdo nehlásil, které jsme neznali - až do chvíle, kdy ho oficiálně „posvětil“ Steven Spielberg. Pak neuplynula dlouhá doba a ve Svitavách byl odhalen pomník Oskara Schindlera. Tento příběh je notoricky známý, ale přesto vypovídá o něčem širším. K zapomenutým českým rodákům nepatří jen Schindler či Madeleine Albrightová, abychom jmenovali ty nejmediálnější z nich, ale i dlouhá řada jiných. A tady se naskýtá zajímavá, byť jednoznačně zdaleka ne zodpověditelná otázka: kudy vede dělící čára mezi těmi rodáky, kterými se chlubíme, kteří nás reprezentují, a těmi, ke kterým se nehlásíme.

Dobrý rodák dříve a nyní

Až do listopadu 1989 to bylo v zásadě jasné. Náš dobrý rodák musel být pokrokový Čech, přesněji řečeno člověk, který se hlásil k pokrokové české kultuře. Rozhodovala ideologie, byť ani ta nedokázala zcela vytěsnit jisté komplikující momenty. Sigmunda Freuda se sice podařilo vytlačit ze školních osnov, ale nepodařilo se zlikvidovat pomník v jeho rodném Příboře. Podobně například i za normalizace fungoval jakousi shodou okolností rodný domek Adalberta Stiftera v Horní Plané na Šumavě.Po listopadu je to složitější. Náš dobrý rodák může být Čech, Němec, sionistický Žid, emigrant,…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte