Stejně jako kámen vržený do vody může nebo nemusí způsobit nečekané krupobití, tak i divadlo nemusí vždy zůstat jen nevinnou hrou bez odpovědnosti, hrou, které je souzeno zůstat bez následků. V čem tkví smysl a případně i význam zprostředkujícího gesta na divadle? Co je uschováno za hlasitým deklamováním, ne směrem ke kameře, ale přímo před divákem? Kam míří vyjadřování skrze tvar nebo rytmus, slovo a melodii, skrze posunek, pohyb ruky, postoj, pokyn? Jakým způsobem divadlo funguje tehdy, může-li být o fungování řeč? Konání divadla vynikne, srovnáme-li jej s fungováním filmů, televize, případně reklamy a přilehlého výtvarného umění. To, co je pro posledně jmenované důležité, je na první pohled nový, neotřelý, a především překvapivý příběh, který zaujme a strhne a působí pak podobně jako halucinace. Neodkrývá, ale zatemňuje, dává zapomenout: divák prožívá život v plně kauzálním světě, kde každá, i když překvapivá příčina má svůj následek a každá skutečnost své - často zcela nečekané - odůvodnění. Běžný film, reklama, „umělecká fotografie“ atp. se tak představuje pouze jako posloupnost symbolů, jejichž význam je dán estetickým kánonem žánru.

Magie divadla

Naproti tomu divadlo (podobně jako opera) opovrhuje překvapivostí příběhu, předpokládá, že divák příběh zná nebo alespoň může děj v hrubých rysech snadno odhalit a uhodnout. Nejsou zde velké nebo malé příčiny, které způsobují překvapivé následky a stávají se velkými. Příčiny a následky nejsou po…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte