Šéf Úřadu vlády Karel Březina (26) bude teď majáček na svoje služební auto potřebovat dvojnásob: ke svému běžnému zaměstnání si totiž přibral další úvazek. Od minulého pátku je Březina členem dozorčí rady jednoho z nejúspěšnějších českých podniků - SPT Telecom. Zřejmě jedinou kvalifikací mladého aparátčíka pro tento významný post je věrná služba Miloši Zemanovi. Kromě krátké epizody ve firmě na dovoz léků se totiž Březina nikdy ničemu jinému než „držení tašky“ nevěnoval.

Strategický nepřítel

Čistky v podnicích s většinovým podílem státu a dosazování spolehlivých stranických kádrů se za vlády sociální demokracie staly všedním jevem. Případ Telecomu je však přece jen něčím výjimečný. Do telefonního gigantu totiž v roli „strategického partnera“ vstoupilo před čtyřmi lety holandsko-švýcarské konsorcium TelSource a přineslo s sebou dosud největší zahraniční investici: za 27 procent akcií zaplatilo víc než čtyřicet miliard korun.Atmosféra před valnou hromadou přitom vypadala, jako by se měl stát sejít nikoliv se „strategickým partnerem“, nýbrž se strategickým nepřítelem. Ministr dopravy Antonín Peltrám totiž od počátku svého pobytu na ministerstvu dopravy a spojů věnoval sporům s TelSourcem nemalou energii. Dny generálního ředitele Svatoslava Nováka byly zjevně sečteny už loni na podzim. Peltrám hodlal do čela Telecomu dosadit svého oblíbence, šéfa mezinárodní ústředny Antonína Kaldu. Když se to lidem z TelSource nelíbilo, začal ministr vyhrožovat tím…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte